بدون دسته بندی

معرفی انواع نمک به همراه مضرات و فواید

نمک

نمک جزو اصلی ترین و محبوب ترین چاشنی های دنیا میباشد. دردنیای آشپزی نمک مفیدترین و کاربردترین محصول در آشپزخانه هادر جهان است. بدون وجود نمک غذاها بدون طعم میشوند .انمک خوراکی که دارای نام شیمیایی سدیم کلرید است یکی از انواع مواد معدنی می باشد که بدن برای انجام اعمال و متابولیسم های خود به آن احتیاج دارد. البته مصرف بیش از حد نمک هم مضر میباشد. نمک دارای مدل های گوناگونی می باشد . مدل ها ی مختلف نمک تفاوت دارند باهم که علاوه براینکه  طعم و مزه ی متفاوتی دارند در میزان سدیم وکلرنیزباهم تفاوت دارند.

برای خرید نمک تکنفره کلیک کنید.

انواع مختلف نمک

  • نمک سفره
  • نمک دریایی
  • نمک صورتی
  • نمک سلتی

نمک سفره

نمک سفره محبوبترین نوع نمک است که مورداستفاده قرار میگیرد.این نوع نمک تصفیه میشود که به آن ید اضافه میشود. کمبود ید در برخی از افراد موجب  کم‌کاری تیرویید، کم‌توانی ذهنی و بسیاری مشکلات دیگر میشود به همین علت ید دار شدن نمک در دنیا یک امر مهم وموفق بوده است زیرا کمبود ید درافراد رابرطرف میکند. به همین علت مصرف نمک سفره امرضروری دردنیا تبدیل شده است. اما باید درمصرف آن زیاده روی نشود چون باعث ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی میشود.

نمک دریایی

این نوع نمک از تبخیرشدن آب دریا بدست میاد. قیمت آن از بقیه نمک ها مقداری بالا است . نمک دریایی ملایم تر از نمک معمولی است و دانه های آن نیز درشت تر می باشد. این نوع نمک ازترکیب کلرید و سدیم تشکیل میشود .  نمک دریایی شامل آهن پتاسیم و روی است همانطور که میدانید از آن در اشپزی و بیماریها و ساخت لوازم ارایشی استفاده میشود .نمک دریایی خاصیت دارویی هم نیز دارد. نمک دریایی فوایدی زیاد دارد از جمله میتوان به بهبودی کم خوابی و سلامت دهان ودندان ودیابت اشاره کرد . البته میتوان گفت که برای دستگاه گوارش و کلیه خطرناک است به علت سرب و آرسنیک وناخالصی هایی که درآن موجود میباشد .

نمک صورتی

نمک صورتی هیمالیا از معدن کیهوره پاکستان، دومین معدن بزرگ نمک در جهان به دست می‌آید و از منابع زیرزمینی استخراج می شود.  به صورت بلورهای نمکی صورتی یا گلبهی در دیواره های معدن تشکیل می شود. همانطور که میدانید این نوع نمک رنگ صورتی دارد به علت آهنی که در آن وجود دارد. نمک صورتی مقدارکمتری سدیم نسبت به نمک تصفیه شده دارد. رنگ متفاوت و دلنشین صورتی این نمک رو به نمکی جذاب در بشقاب تبدیل میکند .
نمک صورتی برای سلامتی بسیار مفید می باشد و در مقایسه با سایر نمک های موجود در بازار، فواید منحصر به فردی نیزدارد. از نمک صورتی هم میتوان هنگام آشپزی و هم برای ضدعفونی وضدباکتری کردن محیط استفاده کرد.

جهت خرید نمک تک نفره کلیک کنید.

نمک سلتی

نام دیگر نمک سلتی  Celtic Salt میباشد. این نوع نمک در کشور فرانسه بسیار محبوب است که بسیارمورد استفاده قرار میگرید. رنگ این نمک خاکستری است و اکثرا آب داردآّب موجود درآن باعث شده که همیشه رطوبت داشته باشد. مواد معدنی و سدیم نمک سلتی نسبت به دیگرانواع نمک کمتر است .

مضرات نمک که بدن ما رو تهدید میکند

نمک از ۴۰ درصد سدیم و ۶۰ درصد کلرید سدیم تشکیل شده است . بنابراین با مصرف نمک حجم زیادی سدیم وارد بدن ما میشود. وجود نمک ضرروری است اما استفاده زیاد ازآن برای بدن خطرناک میباشد .

مضرات نمک

همانطورکه میدانید مصرف زیاد نمک باعث بالارفتن فشارخون میشود .فشارخون بالا موجب سکته قلبی نیز میشود به همین علت باید در رژِیم غذایی مصرف نمک را کنترل کنیم . مصرف بیش ازحد نمک به علت سدیم موجود درآن اثرات منفی بر کلیه و مغز هم نیزدارد.

مضرات نمک برا قلب

تحقیقات نشان داده است که تاثیر نمک بر بیماری های قلبی امری بسیار جدی و قابل توجه می باشد.  یکی از راهکارهای کاهش بیماری قلبی و عروق محدودیت مصرف یا حذف نمک در رژیم های غذایی میباشد  . برای جلوگیری از  بروز چنین مشکلاتی می بایست از سبزیجات، میوه و فیبر های غذایی (مانند غلات سبوس دار) که جزء اجرای اصلی یک رژیم غذایی سالم هستند استفاده شود.چون که سبزیجات و انواع میوه ها منبغ غنی از پتاسیم میباشند و این موضوع در پایین آمدن فشار خون میشود. باید از غذاهای آماده دوری کنیم زیرا اکثر رستوران ها برای تهیه غذا ازنمک زیادی استفاده میکنند.  سعی کنیم نمکدان را ازمیز غذا حذف کنیم و برای جایگزین کردن از ادویه جات مانند ابلیو وسرکه استفاده کنیم. از مواد غذایی با طعم شور مانند خیارشور و یا پنیر شور خودداری کنید.

فواید نمک

نمک یکی ازموارد ضرروری برای سوخت و ساز بدن است . طبع نمک گرم و خشک است که غذا را سالم میکند. برای ضدعفونی کردن سبزیجات میتوان آب و نمک را باهم آماده کرد ومدتی در ظرف قراردهیم تا سبزیجات ضدغفونی شود.مصرف نمک  سیستم هضم  غذا را بهبود می بخشد.

مصرف نمک به نرم شدن و صاف شدن حنجره نیزکمک میکندو ازتنگی نفس هم جلوگیری میکند. مصرف نمک بعداز غذا موجب میشود که باقی مانده مواد غذایی در لابه لای دندان باعث خرابی دندان ها نشود.

برای خرید نمک صدفی تکنفره کلیک کیند.