بدون دسته بندی

انواع گونه های آویشن

برای خرید آویشن تکنفره کلیک کنید.

آویشنیان حدود ۳۵۰ گونه دارد، عبارتند از :

  • آویشن اوراسیایی Thymus pannonicus
  • آویشن پشمی Thymus pseudolanuginosus
  • آویشن خزنده Thymus praecox
  • آویشن زیره‌ای Thymus herba-barona
  • آویشن لیمویی Thymus pulegioides
  • آویشن معمولی Thymus vulgaris
  • آویشن مورودر Thymus moroderi
  • سوسنبر Thymus capitatus
  • ثومون Thymus serpyllum

          آویشن دنایی”Thymus Dena

آویشن اوراسیایی  

نام دیگر اویشن اوراسیایی  آویشن مجارستانی می باشد گیاه آویشن  در طب قدیم و پزشکی جایگاه مهم و ویژه ای را به خود اختصاص  داده است. اویشن اوراسیایی  در مراتع خشک باز، مراتع و صخره ها رشد می کند.این گونه آویشن بوی خاص و دلپذیری شبیه به لیمو دارد. که از آن برای معطعر کردن مربا و انواع شیرینی ها استفاده می شود.

آویشن پشمی Thymus pseudolanuginosus

این گونه آویشن پشمی یک گیاه سجده ای بسیار کوتاه از خانواده نعناع از  اروپا می باشد .گیاه آویشن پشمی به راحتی در خاک های متوسط، خشک تا متوسط، با زهکشی خوب در آفتاب کامل رشد می کند. گیاهی است خزنده و چند ساله با پایه چوبی که به عنوان پوشش زمین استفاده می شود. ساقه های مودار (این پشمی ترین آویشن است) باعث ایجاد نام رایج می شود  . به عنوان یک سطح کوچک پوشش زمین یا پرکننده بین سنگ های پله ای بهتر است. روی صخره های کوچک یا روی تاقچه های باغ صخره ای پخش می شود.

آویشن خزنده Thymus praecox


آویشن خزنده از گیاهان دارویی است که دارای خواص های گوناگونی می باشد . از آنجایی ک گیاه کوچکی است که سطح زمین را همچون چمن می‌پوشاند. گلهای کوچک زیبایی به رنگ بنفش دارد که به هنگام شکفتن منظره زیبایی را پدید می‌آورد. ساقه این گیاه باریک بلند و خزنده است  که در اطراف آن برگ قرار گرفته است . آویشن خزنده به علت عطر خوبی ک دارد کل فضا را عطر اگون میکند. به صورت گیاهی چندساله کشت می‌شود که در برخی مناطق سردسیر به صورت یکساله کشت می‌شود.

آویشن زیره‌ای Thymus herba-barona

Thymus herba-barona گونه ای از آویشن بومی کورس، ساردینیا و مایورکا می باشد . اکثرا اوقات  با نام رایج آویشن زیره سیاه نیز شناخته می شود، زیرا دارای رایحه ای قوی شبیه زیره سیاه می باشد  که می توان از آن به عنوان جایگزین در هر دستور پختی استفاده کرد. آنها در اواخر بهار و اوایل تابستان تولید می شوند و برای زنبورها و پروانه ها جذاب هستند.

دو زیرگونه وجود دارد:

Thymus herba-barona subsp. هربا بارونا کورس، ساردینیا

Thymus herba-barona subsp. دو ظرفیتی مایورکا (اسپانیا)

جهت خرید آویشن تک نفره کلیک کنید.

آویشن لیمویی Thymus pulegioides

این گونه از آویشن پهن برگ درختچه ای همیشه سبز کوتوله خزنده با ساقه های چوبی و ریشه می باشد که شباهت زیادی به آویشن وحشی (Thymus serpyllum) دارد، اما مقداری بزرگتر می باشدو  برگ‌های آن  پهن‌تر است  و همه ساقه‌ها شاخه‌های گلدار را تشکیل می‌دهند. ساقه های مایل به قرمز از نظر مقطع مایل به قرمز و دارای کرک در لبه ها است . برگها به صورت جفت مخالف با ساقه های کوتاه است  و تیغه های بیضی شکل خطی دارای پایه های مخروطی و حاشیه های دندانه نشده هستند. این گیاه در تیر و مرداد گل می دهد. گل‌های معمولاً صورتی یا ارغوانی چتری‌های گرد تشکیل می‌دهند و هر کدام یک کاسه گل لوله‌مانند و یک تاج کرک‌دار لوله‌ای نامنظم دارند. گلبرگ بالایی شیاردار و پایینی بزرگتر از دو گلبرگ جانبی است و دارای سه لوب صاف است که یک لبه را تشکیل می دهند. هر گل دارای چهار برچه بیرون زده و دو برچه ذوب شده می باشد .

آویشن معمولی Thymus vulgaris

آویشن Thymus vulgaris نوعی گیاه دارویی متعلق به خانواده نعناعیان (لب‌گشادگان) است. مناطق کوهستانی می‌روید.

آویشن گیاهی میباشد علفی، دارای ریشه مستقیم ، کم و بیش چوبی و با انشعابات فراوانی است  شاخه‌ها زیاد و چوبی که به ارتفاع ۳۰ سانتی متر می­رسداویشن همچنین دارای انواع فلاونوئیدها (زردینه) می باشد . گیاه آویشن دارای  بوی بسیار مطبوع و مزه تندی می باشد که به علت خاصیت زیادی که دارد  در شدت دادن به جریان خون ، به هر عضوی که مالیده شود خون به آن طرف سرازیر می‌شود.

آویشن مورودر Thymus moroderi

Thymus moroderi گیاه کوچکی از تیره آویشن است. این گیاه در برخی از مناطق در خشک‌ترین قسمت جنوبی استان آلیکانته (که در اسپانیایی و والنسیا کانتاهوئوسو یا کانتوزو نامیده می‌شود) و برخی از مناطق منزوی و مشابه در منطقه مورسیا (اسپانیا) بومی است. از این گونه آویشن به عنوان گیاه مقوق برای معده استفاده می شود که مانند چای گیاهی دم می کنند .

به علت رنگ جذاب بنفش از این نوع آویشن به عنوان گل زینتی هم استفاده می شود.

سوسنبر Thymus capitatus

گیاه آویشن سوسنبر Thymus capitatusدارای ساقه های بالارونده و برگ های سبز رنگ باریک، گوشتی و دارای غده روغنی است. گل‌های صورتی در اواسط تا اواخر تابستان در دسته‌های مخروطی شکل در انتهای ساقه‌هایشان نگهداری می‌شوند. آنها توسط براکت های قرمز رنگی به طول 6 میلی متر (0.24 اینچ) روی هم قرار گرفته اند که در موهای ریز لبه شده اند.

ثومون Thymus serpyllum

این گونه آویشن دارای ساقه های بالارونده و برگ های سبز رنگ باریک، گوشتی و دارای غده روغنی است که طول آن به 12 میلی متر (0.47 اینچ) می رسد که گل‌های صورتی به طول 10 میلی‌متر (0.39 اینچ) در اواسط تا اواخر تابستان در دسته‌های مخروطی شکل در انتهای ساقه‌هایشان نگهداری می‌شوند. آنها توسط براکت های قرمز رنگی به طول 6 میلی متر (0.24 اینچ) روی هم قرار گرفته اند که در موهای ریز لبه شده اند. در اوراسیا، گونه‌ای از انگلی بدون برگ (Cuscuta epithymum) اغلب خود را به آویشن سر مخروطی (Thymus capitatus) می‌چسباند و تندی گیاه را به خود می‌گیرد . دارای وضعیت محافظتی است و برداشت آن را جرمی مجرمانه می‌سازد.

          آویشن دنایی”Thymus Dena

گیاه آویشن دنایی یکی از گونه های بومی جنس آویشن در ایران می باشد .  درحال حاضر به صورت تک پایه های پراکنده در بعضی از روستاهای بخش کوهین و به صورت تودهء چند هکتاری در جنوب بخش آبگرم  رویش دارد. این گیاه دارویی ، متعلق به خانواده نعناعیان(Lamiaceae ) می باشد. سرشاخه­ هاي گلدار آويشن دنایی به عنوان دم كرده و جوشانده و در حالت رویشی ، پودر خشک شده سرشاخه های آن به عنوان طعم دهنده غذايي (ادويه و چاشـني) مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید کلیک کنید. https://parsofogh.ir/product/%d8%a2%d9%88%db%8c%d8%b4%d9%86-%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%81%d8%b1%d9%87/